Skip to content

6506 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jan 4, 2017

Property Information

Block17
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,248
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
57%
Improvement Value:$47,500
43%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,482+2.0%
2024$8,313-1.7%
2023$8,458+0.7%
2022$8,399+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,248DeedBook 9181, Page 804Recorded2/22/2017

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5378, Page 95

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 51731, Page 34543

Property Built

Built

Year Built: 1899