Skip to content

58 67th StreetWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2018

Property Information

Block1
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
64%
Improvement Value:$41,500
36%
Total Assessment$116,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,983+2.0%
2024$8,804-1.7%
2023$8,958+0.7%
2022$8,895+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904