Skip to content

121 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2009

Property Information

Block11
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-GAR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,868
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
52%
Improvement Value:$68,000
48%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,027+2.0%
2024$10,807-1.7%
2023$10,995+0.7%
2022$10,918+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft1,868DeedBook 6054, Page 314Recorded10/1/2002

Property Built

Built

Year Built: 1899