Skip to content

35 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 18, 2005

Property Information

Block19
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
52%
Improvement Value:$70,000
48%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,181+2.0%
2024$10,958-1.7%
2023$11,149+0.7%
2022$11,071+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 7672, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1914