Skip to content

34 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block20
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
49%
Improvement Value:$77,700
51%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,659+2.0%
2024$11,426-1.7%
2023$11,626+0.7%
2022$11,544+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 9448, Page 558Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 8689, Page 191Recorded9/23/2009

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 7645, Page 161Recorded8/26/2005

Property Sale

Sale
$314,000
DeedBook 5989, Page 86

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5169, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1914