Skip to content

224 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block100
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class26
Description2S-F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
67%
Improvement Value:$30,900
33%
Total Assessment$93,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,202+2.0%
2024$7,058-1.7%
2023$7,182+0.7%
2022$7,131+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 9117, Page 456Recorded5/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1963