Skip to content

51 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block19
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S-CB-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,147
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
66%
Improvement Value:$39,000
34%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,791+2.0%
2024$8,615-1.7%
2023$8,765+0.7%
2022$8,704+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,147DeedBook 7735, Page 326Recorded11/19/2005

Property Sale

Sale
$281,190

From:

To:

Sq Ft1,147DeedBook 7291, Page 66Recorded5/27/2004

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,147DeedBook 7171, Page 190Recorded11/24/2003

Property Built

Built

Year Built: 1967