Skip to content

6115 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2019

Property Information

Block149
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,177
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
45%
Improvement Value:$60,000
55%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,482+2.0%
2024$8,313-1.7%
2023$8,458+0.7%
2022$8,399+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,177DeedBook 9170, Page 99Recorded1/6/2017

Property Sale

Sale
$76,000

From:

To:

Sq Ft1,177DeedBook 9064, Page 616NU CodeSheriff sale (12)Recorded9/21/2015

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,177DeedBook 7995, Page 121Recorded9/9/2006

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5226, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1919