Skip to content

6205 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2013

Property Information

Block153
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
64%
Improvement Value:$28,100
36%
Total Assessment$78,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,022+2.0%
2024$5,902-1.7%
2023$6,005+0.7%
2022$5,963+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 8789, Page 656Recorded5/3/2011

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 7815, Page 62Recorded2/8/2006

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5322, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1919