Skip to content

30 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 13, 2006

Property Information

Block1
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U DRWAY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
54%
Improvement Value:$64,200
46%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,734+2.0%
2024$10,519-1.7%
2023$10,703+0.7%
2022$10,628+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,670DeedBook 7883, Page 340Recorded5/5/2006

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,670DeedBook 7200, Page 166Recorded1/23/2004

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5495, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1914