Skip to content

126 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block64
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
46%
Improvement Value:$60,500
54%
Total Assessment$113,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,713+2.0%
2024$8,539-1.7%
2023$8,689+0.7%
2022$8,628+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$492,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 9302, Page 99Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 8752, Page 764Recorded9/14/2010

Property Built

Built

Year Built: 1919