Skip to content

62 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Feb 3, 2006

Property Information

Block1
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
71%
Improvement Value:$39,700
29%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,410+2.0%
2024$10,202-1.7%
2023$10,380+0.7%
2022$10,307+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 7845, Page 78Recorded3/20/2006

Property Built

Built

Year Built: 1914