Skip to content

121 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 6, 1999

Property Information

Block25
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$58,500
48%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,330+2.0%
2024$9,144-1.7%
2023$9,304+0.7%
2022$9,238+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5510, Page 51

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5184, Page 121

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 4739, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1899