Skip to content

112 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Oct 21, 2002

Property Information

Block11
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class26
Description2S-B-1U-3GAR
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$81,300
57%
Total Assessment$143,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,088+2.0%
2024$10,867-1.7%
2023$11,057+0.7%
2022$10,979+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 6075, Page 200Recorded11/1/2002

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5517, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1899