Skip to content

47b 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block20
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
45%
Improvement Value:$65,600
55%
Total Assessment$119,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,222+2.0%
2024$9,038-1.7%
2023$9,196+0.7%
2022$9,131+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3364, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1914