Skip to content

49 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2019

Property Information

Block20
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
50%
Improvement Value:$57,100
50%
Total Assessment$114,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,798+2.0%
2024$8,623-1.7%
2023$8,773+0.7%
2022$8,712+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 9208, Page 266Recorded6/13/2017

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 8711, Page 836Recorded1/22/2010

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 7004, Page 86Recorded1/7/2003

Property Built

Built

Year Built: 1914