Skip to content

31a 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block20
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
44%
Improvement Value:$75,400
56%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,441+2.0%
2024$10,232-1.7%
2023$10,411+0.7%
2022$10,338+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 8816, Page 777Recorded10/27/2011

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 7713, Page 33Recorded10/29/2005

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 5857, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1914