Skip to content

9 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Oct 19, 1999

Property Information

Block20
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,266
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
49%
Improvement Value:$78,800
51%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,860+2.0%
2024$11,623-1.7%
2023$11,826+0.7%
2022$11,743+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 5523, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1914