Skip to content

6040 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Owner
---
Last Sale Price
$215,689
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block36
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U-GAR2
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage2,242
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
74%
Improvement Value:$43,500
26%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,993+2.0%
2024$12,734-1.7%
2023$12,956+0.7%
2022$12,865+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,689
Sq Ft2,242DeedBook 9943, Page 62Recorded11/17/2025

Property Sale

Sale
$608,000
DeedBook 8988, Page 681

Property Sale

Sale
$608,000

From:

To:

Sq Ft2,242DeedBook 8988, Page 681Recorded8/13/2014

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 7288, Page 255

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,242DeedBook 7288, Page 255NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/24/2004

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 6034, Page 266Recorded8/20/2002

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4809, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1924