Skip to content

308 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Sep 17, 2009

Property Information

Block95
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
ZoningR-H
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$58,300
48%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,315+2.0%
2024$9,129-1.7%
2023$9,288+0.7%
2022$9,223+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$236,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 8689, Page 455NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/24/2009

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 7905, Page 331Recorded5/31/2006

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 7454, Page 193Recorded1/29/2005

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5990, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1914