Skip to content

42 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 7, 2000

Property Information

Block20
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,710
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
45%
Improvement Value:$91,500
55%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,723+2.0%
2024$12,469-1.7%
2023$12,687+0.7%
2022$12,598+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5556, Page 194

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5197, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1914