Skip to content

113 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 25, 2017

Property Information

Block22
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,770
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$70,400
53%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,248+2.0%
2024$10,043-1.7%
2023$10,219+0.7%
2022$10,147+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,770DeedBook 9205, Page 364Recorded6/2/2017

Property Sale

Sale
$469,900

From:

To:

Sq Ft1,770DeedBook 8318, Page 195Recorded9/11/2007

Property Built

Built

Year Built: 1899