Skip to content

121 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 11, 2001

Property Information

Block22
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-GAR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$75,600
55%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,649+2.0%
2024$10,436-1.7%
2023$10,619+0.7%
2022$10,544+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5535, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1899