Skip to content

213 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$614,000
Last Sale Date
Jun 1, 2007

Property Information

Block23
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,204
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$72,500
54%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,410+2.0%
2024$10,202-1.7%
2023$10,380+0.7%
2022$10,307+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$614,000

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 8242, Page 92Recorded6/20/2007

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,204DeedBook 7955, Page 126Recorded7/28/2006

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 7955, Page 126

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5406, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1899