Skip to content

6017 Monroe PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block54
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,172
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
53%
Improvement Value:$55,700
47%
Total Assessment$118,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,762+4.1%
2024$9,379+3.2%
2023$9,088+0.7%
2022$9,025+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 9621, Page 12Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft2,172DeedBook 7668, Page 343Recorded9/17/2005

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4875, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1899