Skip to content

408 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block16
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,170
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$78,300
56%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,857+2.0%
2024$10,640-1.7%
2023$10,826+0.7%
2022$10,750+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,170DeedBook 9669, Page 748Recorded5/26/2022

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5631, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1899