Skip to content

111 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block25
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
55%
Improvement Value:$51,700
45%
Total Assessment$114,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,806+2.0%
2024$8,630-1.7%
2023$8,781+0.7%
2022$8,719+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3452, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1899