Skip to content

120 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Dec 28, 2009

Property Information

Block25
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
42%
Improvement Value:$84,700
58%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,351+2.0%
2024$11,124-1.7%
2023$11,318+0.7%
2022$11,239+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 8720, Page 709Recorded3/18/2010

Property Sale

Sale
$139,650

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 8518, Page 54NU CodeTitle correction (4)Recorded5/23/2008

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5260, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1899