Skip to content

6111 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 9, 2016

Property Information

Block48
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,913
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
51%
Improvement Value:$61,200
49%
Total Assessment$123,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,539+2.0%
2024$9,348-1.7%
2023$9,511+0.7%
2022$9,445+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,913DeedBook 9130, Page 213Recorded7/11/2016

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4589, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1899