Skip to content

309 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Mar 19, 2003

Property Information

Block32
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$82,600
57%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,189+2.0%
2024$10,965-1.7%
2023$11,157+0.7%
2022$11,078+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 5517, Page 23

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 5329, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1899