Skip to content

6028 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block56
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
45%
Improvement Value:$64,100
55%
Total Assessment$115,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,914+2.0%
2024$8,736-1.7%
2023$8,888+0.7%
2022$8,826+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4040, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1899