Skip to content

425 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 31, 2009

Property Information

Block33
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$57,500
48%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+2.0%
2024$9,068-1.7%
2023$9,227+0.7%
2022$9,162+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 8629, Page 87Recorded10/20/2008

Property Built

Built

Year Built: 1899