Skip to content

417 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block69
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
64%
Improvement Value:$35,500
36%
Total Assessment$98,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,557+2.0%
2024$7,406-1.7%
2023$7,535+0.7%
2022$7,482+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 9249, Page 864Recorded10/27/2017

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 9249, Page 864

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 9181, Page 190NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1899