Skip to content

6027 Monroe PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block54
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage1,770
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$68,300
52%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,086+2.0%
2024$9,885-1.7%
2023$10,057+0.7%
2022$9,987+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899