Skip to content

6106 Highland PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block35
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-GAR2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
55%
Improvement Value:$78,300
45%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,325+2.0%
2024$13,059-1.7%
2023$13,287+0.7%
2022$13,193+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924