Skip to content

6107 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block35
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S-B-4U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,378
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
63%
Improvement Value:$99,600
37%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,005+2.0%
2024$20,585-1.7%
2023$20,945+0.7%
2022$20,798+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft3,378DeedBook 9626, Page 210Recorded12/27/2021

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5584, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1924