Skip to content

6036 Highland PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 18, 2012

Property Information

Block35
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2S-B-G-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
57%
Improvement Value:$70,500
43%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,723+2.0%
2024$12,469-1.7%
2023$12,687+0.7%
2022$12,598+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5377, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1924