Skip to content

6012 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 22, 2016

Property Information

Block138
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,358
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
34%
Improvement Value:$89,600
66%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,433+2.0%
2024$10,225-1.7%
2023$10,403+0.7%
2022$10,330+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3710, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1919