Skip to content

6044 Highland PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 19, 2013

Property Information

Block35
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-GAR2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
57%
Improvement Value:$70,700
43%
Total Assessment$165,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,739+2.0%
2024$12,484-1.7%
2023$12,702+0.7%
2022$12,613+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 7482, Page 56Recorded2/28/2005

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5090, Page 107

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4803, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1924