Skip to content

6116 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block37
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description3S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
36%
Improvement Value:$87,500
64%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,603+2.0%
2024$10,391-1.7%
2023$10,572+0.7%
2022$10,498+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 9398, Page 859NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1914