Skip to content

6111 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$457,000
Last Sale Date
Dec 15, 2014

Property Information

Block37
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,565
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
62%
Improvement Value:$70,000
38%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,188+2.0%
2024$13,905-1.7%
2023$14,148+0.7%
2022$14,048+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$457,000

From:

To:

Sq Ft2,565DeedBook 9017, Page 881Recorded1/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 1924