Skip to content

6103 Highland PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 7, 2015

Property Information

Block36
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-B-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,518
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
53%
Improvement Value:$76,900
47%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,677+2.0%
2024$12,424-1.7%
2023$12,641+0.7%
2022$12,552+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 9084, Page 424

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,518DeedBook 9084, Page 424Recorded12/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1924