Skip to content

6031 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Apr 19, 1993

Property Information

Block37
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-1U-GAR1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
76%
Improvement Value:$35,900
24%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,559+2.0%
2024$11,328-1.7%
2023$11,526+0.7%
2022$11,445+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4592, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1924