Skip to content

110 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$6,300,000
Last Sale Date
Feb 7, 2024

Property Information

Block40
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description4S-B-38U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage27,360
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,300
25%
Improvement Value:$629,000
75%
Total Assessment$835,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,987+8.6%
2024$63,536+3.2%
2023$61,566+0.7%
2022$61,133+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$6,300,000

From:

To:

Sq Ft27,360DeedBook 9804, Page 16Recorded2/23/2024

Property Sale

Sale
$3,185,000

From:

To:

DeedBook 8869, Page 991NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/12/2012

Property Sale

Sale
$2,150,000

From:

To:

DeedBook 8145, Page 273Recorded3/5/2007

Property Sale

Sale
$9,570,000
DeedBook 5317, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1920