Skip to content

6011 Buchanan PlWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 9, 2023

Property Information

Block45
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
48%
Improvement Value:$53,100
52%
Total Assessment$103,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,950+2.0%
2024$7,791-1.7%
2023$7,927+0.7%
2022$7,872+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 9771, Page 835Recorded9/16/2023

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft1,644DeedBook 7295, Page 53NU CodeFamily (1)Recorded6/4/2004

Property Built

Built

Year Built: 1914