Skip to content

6009 Buchanan PlWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 1, 2023

Property Information

Block45
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
43%
Improvement Value:$62,100
57%
Total Assessment$109,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,052+9.3%
2024$8,282-1.7%
2023$8,427+0.7%
2022$8,368+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 9779, Page 567Recorded10/18/2023

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 9047, Page 204

Property Sale

Sale
$301,000
DeedBook 9047, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1914