Skip to content

6121 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block48
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1U-1GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage780
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
64%
Improvement Value:$35,800
36%
Total Assessment$98,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,580+2.0%
2024$7,429-1.7%
2023$7,558+0.7%
2022$7,505+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000

From:

To:

Sq Ft780DeedBook 9526, Page 634Recorded12/17/2020

Property Sale

Sale
$183,500

From:

To:

DeedBook 8868, Page 906Recorded9/6/2012

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4677, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1919