Skip to content

420 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2005

Property Information

Block51
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-GAR
Dwellings2
ZoningC-R
Sq Footage2,648
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$83,600
57%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,266+2.0%
2024$11,041-1.7%
2023$11,234+0.7%
2022$11,155+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,648DeedBook 6087, Page 294Recorded12/2/2002

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5357, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1899