Skip to content

6112 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2024

Property Information

Block51
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
51%
Improvement Value:$42,100
49%
Total Assessment$85,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,577+2.0%
2024$6,446-1.7%
2023$6,559+0.7%
2022$6,513+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5598, Page 99

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 5394, Page 126

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5338, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1899