Skip to content

328 60th StWest New York, NJ 07093

Other Exempt

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 16, 1996

Property Information

Block54
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description3S-B-14U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,968
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
36%
Improvement Value:$128,000
64%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$15,054+0.4%
2019$14,988+2.7%
2018$14,600+2.0%
2017$14,320+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5048, Page 246

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4666, Page 177